Wiadomości

Lech Wałęsa usłyszał zarzuty, chodzi o składanie fałszywych zeznań

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Lech Wałęsa usłyszał zarzut składania nieprawdziwych zeznań – poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Sprawa dotyczy twierdzeń byłego prezydenta na temat sfałszowania jego podpisów pod dokumentami Służby Bezpieczeństwa.

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdziła w piątek, że Lech Wałęsa stawił się dziś na wezwanie prokuratora.

„Lechowi Wałęsie przedstawiono zarzut dotyczący złożenia nieprawdziwych zeznań mających służyć za dowód w postępowaniu karnym prowadzonym w sprawie podrobienia na jego szkodę dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa z lat 1970-1976 i został on przesłuchany w charakterze podejrzanego” – przekazano w komunikacie.

Lech Wałęsa nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po zawiadomieniu prywatnej osoby. Dotyczy zeznań, które Lech Wałęsa złożył w 2016 roku w postępowaniu karnym w sprawie podrobienia na jego szkodę dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa z lat 1970-1976. Przesłuchany wówczas w charakterze świadka i uprzedzony o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania i zatajenie prawdy, zaprzeczył, aby sporządzał i podpisywał okazane mu podczas przesłuchania dokumenty znajdujące się w teczce personalnej i teczce pracy tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Bolek”.

Wiarygodność zeznań Lecha Wałęsy podważa opinia biegłych z zakresu badania pisma ręcznego i korespondujące z nią dowody, które wykazały, że dokumenty znalezione w teczkach tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek”, w tym zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, pokwitowania odbioru pieniędzy i doniesienia agenturalne, są autentyczne – zaznacza Instytut.

Na tej podstawie Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku prawomocnie umorzyła w 2018 roku postępowanie w sprawie podrobienia dokumentów SB na szkodę Lecha Wałęsy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!