Wiadomości

Le Pen apeluje do Zemmoura do rezygnacji z kandydowania w wyborach prezydenckich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marine Le Pen zaproponowała Ericowi Zemmourowi, żeby poparł jej kandydaturę w wyborach prezydenckich.

Kandydująca na urząd prezydenta Francji Marine Le Pen, szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego (wcześniej Front Narodowy) zaapelowała do Erica Zemmoura do rezygnacji z kandydowania w wyborach prezydenckich i poparcia jej kandydatury.

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy prawicowy publicysta regularnie zyskuje ogromną popularność, szczególnie wśród konserwatywno-wolnościowo nastawionych Francuzów. Nazywany jest niekiedy „francuskim Trumpem”.

Według ostatniego sondażu Ifop dla Journal du Dimanche i Sud Radio z 28 listopada wynika, że urzędujący prezydent Emmanuel Macron może liczyć na 25 proc. do 28 proc. głosów w pierwszej turze.

Marine Le Pen zanotowała poparcie rzędu od 19 do 20 proc. Z kolei Zemmour, który zamyka podium uzyskał wynik na poziomie 14 – 15 proc. ankietowanych. Oznacza to, że jego notowania nieco spadły.

Na czwartej pozycji uplasował się kandydat centroprawicy Xavier Bertrand z wynikiem 13 proc., a inni politycy tej formacji Michel Barnier i Valérie Pécresse, po 10 procent. Poparcie lewicowej mer Paryża Anne Hidalgo utrzymuje się na poziomie 6 proc., natomiast komunisty Jeana-Luca Mélenchona waha się między 7,5 a 8,5 procent.

Być może te wyniki ośmieliły Le Pen do zaproponowania Zemmourowi, by zamiast brać udział w wyścigu o fotel prezydenta, przekazał jej swoje poparcie i wzmocnił tym samym prawą stronę. Liderka Zjednoczenia Narodowego wysunęła taką propozycję podczas programu RTL 28 listopada.

Le Pen oceniła, że gdyby Eric Zemmour nie kandydował, to w sondażach już teraz wyprzedzałaby Emmanuela Macrona. Kandydatka prawicy z optymizmem zapatruje się jednak na ostateczny wynik wyborów, które odbędą się za 5 miesięcy. – Myślę, że narodowa rodzina ma szansę wygrać te wybory prezydenckie – zaznaczyła.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!