Kultura Wiadomości

„Lawina” – film o Żołnierzach Wyklętych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Film „Lawina” opowiada historię oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”, którego żołnierze zostali brutalnie zamordowani. Zginęli podczas snu wysadzeni w powietrze przez NKWD i UB w czasie operacji „Lawina”. O filmie opowiadał w Polskim Radiu 24 jego reżyser, historyk i filozof Jędrzej Lipski.

Jak wyjaśnił Jędrzej Lipski, „Lawina” to trudny film dokumentalny, a właściwie dokument fabularyzowany. – Film opowiada o losach jednego z bardzo bitnych oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych, oddziałów kontrolujących kawałek terenu państwa polskiego na Podbeskidziu. Było to zgrupowanie partyzanckie NSZ dowodzone przez kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek” – wyjaśnił gość.

– Kapitan Henryk Flame to żołnierz Września 1939 roku, który walczył w obronie państwa polskiego. Był lotnikiem, pilotem wojskowym, który został dwukrotnie zestrzelony – raz przez siły niemieckie, raz przez siły sowieckie – mówił Lipski.

Dodał, że był to wyjątkowy, bardzo odważny człowiek, „bohater odpowiedzialny za swoje czyny, swoich ludzi i opiekujących się nimi”. – Był bardzo zdyscyplinowany, odpowiedzialny i wymagający. W jego oddziale nie było anarchii, życia w sposób cywilny. To był regularny oddział, który od pierwszych chwil gdy znalazł się w lesie, realizował zadania wojskowe. Przygotowywali broń, zdobywali broń, szyli umundurowanie. To był oddział w pełni umundurowany, musztrowany, który wykonywał zadania zgodnie z zasadą sztuki wojennej i wojskowej – podsumował reżyser.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/pr

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!