Wiadomości

Kurdowie kapitulują? Kurdyjski Rząd Regionalny zaoferował „zamrożenie” wyników referendum niepodległościowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kurdyjski Rząd Regionalny zaoferował „zamrożenie” wyników referendum niepodległościowego, by doprowadzić do zakończenia konfliktu z Bagdadem. Zapowiedział także natychmiastowe wstrzymanie ognia i zakończenie wszystkich operacji wojskowych.

W opublikowanym w nocy z wtorku na środę oświadczeniu KRG wezwał do „otwarcia dialogu między Irbilem a Bagdadem w oparciu o konstytucję Iraku”. „Kurdyjski rząd chce zapobiec dalszym walkom i rozlewowi krwi” – podkreślono. 

Wcześniej we wtorek parlament irackiego Kurdystanu przegłosował przełożenie o osiem miesięcy zaplanowanych początkowo na 1 listopada regionalnych wyborów parlamentarnych oraz prezydenckich. 

Konflikt między Bagdadem a Irbilem nasilił się po referendum z 25 września w Regionie Kurdystanu i na obszarach spornych. Większość uczestników referendum opowiedziała się za niepodległością Kurdystanu.

Starcia między siłami kurdyjskimi a armią iracką wybuchły na początku ubiegłego tygodnia. Następnie siły irackie, w tym szyickie milicje znane jako Oddziały Mobilizacji Ludowej, zajęły Kirkuk oraz inne tzw. terytoria sporne, czyli tereny niebędące częścią Regionu Kurdystanu, a zajęte przez Peszmergę po czerwcu 2014 roku i w dużej mierze zamieszkane przez ludność kurdyjską.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!