Wiadomości

Kurdowie coraz bliżej głównego meczetu w Rakce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ciągu ostatnich dwóch dni kurdyjskie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDS) osiągnęły pewne postępy w południowo – zachodniej części Rakki. W niedzielę, 16 lipca, przy wsparciu amerykańskiego lotnictwa Kurdowie zdołali w dwóch miejscach przedrzeć się przez dzielnicę Jarmuk do parku Panorama i do nowego mostu na Eufracie.

Znalazłszy się pod zmasowanym ogniem, prowadzonym z kilku kierunków, bojownicy Państwa Islamskiego (ISIS) zaczęli wycofywać się z centralnej części dzielnicy Jarmuk i do wieczora cała dzielnica znalazła się pod kontrolą oddziałów SDS.

W poniedziałek, 17 lipca Kurdowie przebili się do sąsiadującej z Jarmukiem dzielnicy Nazla Szuhada i zdobyli częściowo zniszczony nowy most oraz ulicę Al-Kadid.

W Starym Mieście i w dzielnicy Abdulmalik na wschodnim odcinku frontu w dalszym ciągu trwają ciężkie walki. 16 lipca Kurdowie podeszli do wewnętrznego muru obronnego cytadeli Rakki, za którą znajduje się główny meczet. W ciągu dnia bojownicy ISIS wysadzili co najmniej trzy ukryte ładunki wybuchowe, po czym kontratakowali z użyciem wyładowanych materiałami wybuchowymi samochodów.

Ale Kurdowie zanotowali też poważną porażkę. Oto bowiem bojownicy ISIS przeprowadzili wczoraj kontratak na wojskowy obóz SDS w południowo – wschodniej części Rakki. W efekcie zdobyli oni bazę wraz z całym zgromadzonym tam wyposażeniem oraz bronią i amunicją.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!