Wiadomości

Kukiz zawalczy o stolicę w koalicji z lewakami, czy jednak pójdzie osobno?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Partia Razem, Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej i stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa Jana Śpiewaka porozumiały się co do wspólnego startu w wyborach w Warszawie; ich kandydatem na prezydenta stolicy będzie Jan Śpiewak – dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do uczestników negocjacji.

Jak wynika z informacji PAP, już w nadchodzącym tygodniu trzy organizacje mają ogłosić zawarte przez siebie porozumienie programowe. Wystosują też zaproszenie do współpracy do innych ruchów miejskich – w tym organizacji z koalicji skupionej wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Wciąż trwają także rozmowy na temat ewentualnego przyłączenia się do koalicji Partii Zieloni. Wśród głównych filarów wspólnego programu Razem, Inicjatywy Polska i Wolnego Miasta Warszawa znajdą się m.in. rozwój usług publicznych i zieleni miejskiej, walka z korupcją oraz obniżanie kosztów życia w stolicy. Częścią programu będzie także wniesiona przez stowarzyszenie Śpiewaka koncepcja utworzenia wokół Pałacu Kultury i Nauki na warszawskim placu Defilad Warszawskiego Parku Centralnego.

Ogłoszenie oficjalnej decyzji o starcie i wystawieniu lidera WMW na prezydenta stolicy planowane jest z kolei późniejszym latem, po zakończeniu piłkarskich mistrzostw świata.

Śpiewak – radny z warszawskiego Śródmieścia i b. lider MJN znany z zaangażowania m.in. w nagłaśnianie i krytykę afery reprywatyzacyjnej – kilkakrotnie już deklarował chęć startu w najbliższych wyborach na prezydenta stolicy. Jego poparcie – oprócz Partii Razem i Inicjatywy Polska – brał też pod uwagę m.in. ruch Kukiz’15.

Ugrupowanie Pawła Kukiza jest jednak podzielone w sprawie formuły startu w warszawskich wyborach; o ile sympatię do Śpiewaka i gotowość poparcia go deklarował sam Kukiz, o tyle znaczna część polityków jego ruchu chce wystawić własnego kandydata na prezydenta stolicy.

Według nieoficjalnych informacji PAP największe poparcie w klubie Kukiza uzyskała w ubiegłotygodniowym nieformalnym głosowaniu kandydatura Marka Jakubiaka.

Do tej pory swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy ogłosili Patryk Jaki (z poparciem Zjednoczonej Prawicy), Rafał Trzaskowski (z poparciem PO i Nowoczesnej), Jakub Stefaniak (z poparciem PSL), b. polityk Platformy Obywatelskiej i b. wiceprezydent miasta (odpowiedzialny m.in. za inwestycje) Jacek Wojciechowicz, a także lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!