Wiadomości

Kukiz: Opozycja nie jest w stanie przejąć odpowiedzialności za państwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie mam nic przeciwko przyspieszonym wyborom – deklaruje Paweł Kukiz.

Bogdan Rymanowski dopytywał polityków, co myślą o ewentualnym przyspieszeniu wyborów. Paweł Kukiz zapewnia, że nie przeszkadza mu taki scenariusz. Jego zdaniem opozycja nie weźmie jednak władzy. – Nie jest w stanie przejąć odpowiedzialności za państwo, bo jest za bardzo rozdrobniona”.

– Sama Koalicja Obywatelska jest podzielona, na Lewicy też nie wszystko jest poukładane – stwierdził. Jednocześnie polityk ocenił, że gdyby opozycja poważnie myślała o takim scenariuszu to “pewnie przyszłaby do Kukiza po tych kilka głosów”.

Z sondażu przeprowadzonego przez firmę Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby najbliższe wybory parlamentarne. Do sprawowania rządów partia Kaczyńskiego potrzebowałaby jednak koalicjanta.

Na PiS planuje głosować 36,4 proc. respondentów. To wzrost o 0,5 p.p. w porównaniu z poprzednim sondażem przeprowadzonym dla DoRzeczy.pl pod koniec 2021 roku. Taki wynik oznaczałby 202 mandaty dla ugrupowania politycznego Jarosława Kaczyńskiego w nowym parlamencie, ale też stratę względem bieżącej kadencji o 33 miejsca. Do sprawowania samodzielnych rządów PiS-owi zabrakłoby zatem 21 posłów.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) z poparciem na poziomie 27,5 proc. (+ 3,3 p.p.), co oznaczałoby 142 mandaty w Sejmie, zatem zysk 8 miejsc. Podium uzupełnia Polska 2050 Szymona Hołowni, którą wskazało 9,5 proc. badanych. To zdecydowanie największy spadek w porównaniu z grudniem 2021 roku – o 4 p.p. Takie poparcie dawałoby ruchowi byłego kandydata na prezydenta 38 mandatów.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!