Wiadomości

Kto znajdzie się w rządzie – ruszyła giełda nazwisk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rafał Mucha i Elżbieta Witek są wśród nazwisk kandydatów na zastąpienie Joachima Brudzińskiego na stanowisku szefa MSWiA – dowiedział się nieoficjalnie portal tvp.info. Prawdopodobnie po weekendzie poznamy nazwiska nowych ministrów, ale media już publikują swoje typy.

Do końca przyszłego tygodnia dotychczasowi ministrowie, którzy w niedzielnych wyborach uzyskali mandat w Parlamencie Europejskim, muszą zrezygnować ze swoich stanowisk w rządzie. Zmiany nastąpią prawdopodobnie na początku nadchodzącego tygodnia.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvp.info, dotychczasowy zastępca dyrektora Zespołu Elektrowni Dolna Odra Rafał Mucha może otrzymać tekę szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji. Inną kandydaturą na to stanowisko jest Elżbieta Witek, była rzecznik PiS i szefowa gabinetu premier Beaty Szydło. Z ministerstwa odejdzie Joachim Brudziński, jeden z nowych europosłów.

Miejsce wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego miałby zająć Sebastian Kaleta, członek komisji ds. warszawskiej reprywatyzacji, a zarazem radny miasta Warszawy – tak twierdzi „Super Express”.

Gazeta twierdzi również, że ministerialna tekę obejmie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Miałby on pokierować nowo utworzonym resortem przemysłu, któremu podlegałyby m.in. spółki Skarbu Państwa działające na rynku energii.

Nowym ministrem rodziny, po zwolnieniu tego stanowiska przez Elżbietę Rafalską, ma zostać jej dotychczasowy zastępca Stanisław Szwed, zaś Teresę Czerwińską na stanowisku ministra finansów ma zastąpić Marian Banaś, obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej.

W związku z wyborem do Europarlamentu ze swoich stanowisk zrezygnują również minister edukacji Anna Zalewska, minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w KPRM Andżelika Możdżanowska, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska oraz wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!