Wiadomości

Kto znajdzie się w rządzie po jutrzejszej rekonstrukcji? – giełda nazwisk się rozkręca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Elżbieta Witek za Joachima Brudzińskiego, Bożena Borys-Szopa za Elżbietę Rafalską – według informacji RMF FM, to szczegóły rekonstrukcji rządu. Z kolei “Super Express” podaje, że szefową resortu pracy i polityki społecznej będzie Małgorzata Wypych. Zaprzysiężenie nowych ministrów ma się rozpocząć jutro przed południem.

Z rządu odchodzą ministrowie, którzy zdobyli mandaty w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się Joachim Brudziński, szef MSWiA, czy Elżbieta Rafalska – minister pracy, rodziny i polityki społecznej.

Jak ustaliło RMF, o wyborach Witek i Borys-Szopy zadecydowała “łagodność i lojalność”. W rządzie pożądane są osoby, które według Jarosława Kaczyńskiego mogą ocieplić wizerunek poszczególnych resortów. Elżbieta Witek ma być jednym z tych polityków. Jak informują też źródła rozgłośni, Witek dała “dowód lojalności” po rozstaniu z rządem Beaty Szydło, a sama rekonstrukcja rządu ma “nie wzmacniać” pozycji Mateusza Morawieckiego. Premier miał widzieć w MSWiA Piotra Pogonowskiego, ale prezes partii rządzącej postawił na byłą rzecznik rządu Beaty Szydło.

Witek była też rozważana jako nowa minister pracy, rodziny i polityki społecznej. Na czele tego resortu również Jarosław Kaczyński widzi postać kobiecą. Ostatecznie Elżbietę Rafalską ma zastąpić była Główna Inspektor Pracy, Bożena Borys-Szopa.

Z kolei “Super Express” przedstawia zupełnie inne informacje o zmianach w rządzie. Szefową ministerstwa pracy, rodziny i polityki społecznej ma zostać poseł PiS Marzena Wypych, wdowa po Pawle Wypychu, który zginął pod Smoleńskiem. Nowym ministrem edukacji mianowany ma być Dariusz Piontkowski, a wiceministrem sprawiedliwości – Sebastian Kaleta. Dziennik potwierdza jednak informację o nowej tece Elżbiety Witek w MSWiA. Wśród kandydatów na nowego rzecznika rządu pojawia się nazwisko Joanny Lichockiej czy Mirosławy Stachowiak-Różeckiej.

Według gazety rekonstrukcja obejmie nie tylko świeżo upieczonych eurodeputowanych. Zmiana ma nastąpić na stanowisku ministra finansów – Teresę Czerwińską zastąpić ma Marian Banaś.

/rmf24.pl, dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!