Wiadomości

Ks. Józef Tischner był konsultantem komunistycznej bezpieki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ks. Józef Tischner w 1983 r. został zarejestrowany przez Departament IV MSW – wchodzący w skład Służby Bezpieczeństwa i zajmujący się walką z Kościołem – w kategorii „kandydat”, następnie jako Kontakt Operacyjny. Od października 1988 r. był konsultantem. Został wyrejestrowany 30 stycznia 1990 r. – wynika z publikacji „Kryptonim »Klan«. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ »Solidarność« w Gdańsku”, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Dokumenty przedstawione w publikacji dotyczą I Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbył się w dwóch turach w Gdańsku: 5–10 września 1981 r. oraz 26 września – 7 października 1981 r.

„Zjazd był ogromnym wyzwaniem nie tylko dla jego organizatorów, lecz także dla komunistycznego aparatu represji. Dziesiątki tajnych współpracowników obsługiwanych przez miejscowych i delegowanych funkcjonariuszy bezpieki, środki techniki operacyjnej (podsłuchy telefoniczne i pokojowe), kombinacje operacyjne, prowokacje – nie ulega wątpliwości, że jesienią 1981 r. w Trójmieście machina bezpieki pracowała na najwyższych obrotach” – wskazano.

Historyk IPN dr. hab. Sławomir Cenckiewicz, który również informował o publikacji książki, określając ją mianem „jednej z najważniejszych książek źródłowych IPN” wskazał, że dotyczy ona także przeszłości ks. Józefa Tischnera, filozofa, który – jak wynika z przedstawionych w publikacji dokumentów – został zarejestrowany jako Kontakt Operacyjny Departamentu IV MSW, wchodzącego w skład Służby Bezpieczeństwa, a odpowiedzialnego wówczas za walkę z Kościołem.

Cenckiewicz zamieścił także jej fragment, który dotyczy ks. Tischnera. Wynika z niego, że w latach 1980-1983 ks. Tischner był rozpracowywany przez Wydział IV KW MO w Krakowie w ramach SOR o krypt. „Leo”.

„27 lipca 1983 roku zarejestrowany pod nr. 81208 przez Departament IV MSW w kategorii »kandydat«, następnie KO (Kontakt Operacyjny)). Od 13 października 1988 r. konsultant. Został wyrejestrowany 30 stycznia 1990 roku” – czytamy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!