Wiadomości

Kto odpowiada za dezinformację dot. COVID-19?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przez pięć dni badali wpisy na Facebooku na temat skuteczności maseczek w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się COVID-19. Efekty? Za zdecydowaną większość wpisów podważających skuteczność zasłaniania twarzy stoją… boty. A generowane przez nie wpisy rozprzestrzeniają się w zastraszającym tempie.

Zespół pod kierunkiem dra Johna W. Ayersa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego oraz prof. Davida A. Broniatowskiego z George Washington Institute of Data, Democracy and Politics przeanalizował dane pochodzące z 563 grup na Facebooku, dotyczące wyników badań opublikowanych przed duńskich naukowców – DANMASK-19.

Pod lupę wzięto okres od 18 do 22 listopada 2020 roku. Naukowcy przeanalizowali ponad 300 tysięcy postów w temacie konieczności zakrywania ust i nosa maseczką.

Okazało się, że na facebookowych grupach, na które boty miały największy wpływ, linki generowane przez automatyczne oprogramowanie pojawiały się średnio w ciągu 4,28 sekundy. Co najmniej połowa identycznych treści w czasie krótszym niż 10 sekund od publikacji.

Okazało się, że blisko 20 proc. udostępnionych postów zaprzeczało wynikom badań, podnosząc wątpliwość skuteczności maseczek. Do tego większość z nich powoływała się na… nieistniejących naukowców, którzy zaprzeczali wynikom duńskich badań.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!