Islam Świat Wiadomości Żydzi

Kto ma rację w konflikcie Iran-Izrael?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Iran w nocy wystrzelił w kierunku Izraela 185 dronów, 36 rakiet manewrujących i 110 rakiet ziemia-ziemia. Uderzenie trwało pięć godzin. “To największy atak dronów w historii” – napisał CNN. Z całego świata płyną głowy potępienia wobec Iranu. Czy słusznie?

Kto ma rację w konflikcie Iran-Izrael? – Większość [pocisków – przyp. red.] została przechwycona przez obronę przeciwlotniczą, ale jeden z pocisków ranił w Izraelu siedmioletnią dziewczynkę, a inny lekko uszkodził bazę wojskowąogłosił w nocy rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że “atak Iranu i jego oddziałów z Jemenu, Syrii i Iraku na Izrael był bezprecedensowy”. Wezwał do zaprzestania łamania prawa międzynarodowego. Podobne głosy popłynęły z innych krajów, w tym z Polski.

“Wzywamy Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych” – oznajmiło warszawskie MSZ. Podkreśliło przy tym, że “priorytetem jest zapewnienie stabilności i pokoju w regionie”.

– W świetle irańskiego ataku na Izrael, Izba Reprezentantów ma zmienić plan prac, by zająć się ustawą wspierającą Izrael – zapowiedział lider republikańskiej większości w Izbie Steve Scalise.

– Cały świat zobaczył dziś, czym jest Iran. Zapobieganie atakowi było imponujące i doprowadziło do bardzo minimalnych skutków. Jesteśmy czujni i gotowi na każdy scenariusz – stwierdził z kolei minister obrony Izraela Joav Gallant.

Czy rzeczywiście jedynym złym w tej sprawie jest Iran? Okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. Kilka dni temu żydowski reżim zaatakował irański konsulat w Syrii, czym złamał prawo międzynarodowe. Zgodnie z nim, Iran miał pełne prawo do odwetu.

“Przeprowadzone na mocy Artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, odnoszącego się do uzasadnionej obrony, działanie wojskowe Iranu było odpowiedzią na agresję reżimu syjonistycznego na naszą placówkę dyplomatyczną w Damaszku. Sprawę można uznać za zakończoną” – poinformowała na swoim profilu na platformie X misja dyplomatyczna Iranu przy ONZ.

“Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza. Jest to konflikt pomiędzy Iranem a podłym reżimem izraelskim, od którego USA MUSZĄ TRZYMAĆ SIĘ Z DALA!” – dodano.

Istotnie, zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych o treści: Nic w niniejszej Karcie nie może uchybiać niepozbywalnemu prawu do samoobrony indywidualnej lub zbiorowej w przypadku napaści zbrojnej na któregokolwiek członka Narodów Zjednoczonych, zanim Rada Bezpieczeństwa nie podejmie niezbędnych zarządzeń w celu utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, Iran miał prawo do takich działań.

Polecamy również: Skandal w Caritas. Ufundowano mieszkania nur für Ukrainer

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!