Wiadomości Wiara

Ks. prof. Guz: Niedozwolonym w ustach prawdziwego katolika jest mówienie o judeo-chrześcijaństwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z obchodzonym po raz 22. „Dniem Judaizmu w Kościele katolickim” portal Pch24.pl przypomniał słowa ks. prof. Tadeusza Guza, który zauważył, że „na tym etapie dziejów świata, możemy powiedzieć, że tylko wiara rzymskokatolicka, tylko wiara katolicka jest wiarą objawioną. A zatem tylko religia katolicka jest darem Boga samego”.

– Wszystkie inne postaci religii nie są boskiego pochodzenia. A nawet jeżeli jedna, jak wiara judaistyczna, była boskiego pochodzenia, to ponieważ Chrystus jest Pełnią Objawienia, dlatego dzisiaj, w tej epoce dziejów od Jezusa z Nazaretu począwszy, kto by twierdził, że istnieje wiara judeo-chrześcijańska, to mówi nieprawdę. To mówi tak, jakby Chrystus nie był pełnym i najprawdziwszym Bogiem i Panem – mówił ks. prof. Tadeusz Guz podczas wykładu wygłoszonego na zaproszenie „Pobudki”.

– Bo skoro w Chrystusie istnieje pełnia Objawienia, to znaczy, że tylko kiedy powiem chrystusowy, albo chrześcijański, to tylko w tym pojęciu zawiera się zarówno przymierze Starego Prawa z człowiekiem, jak też i Nowego Prawa z człowiekiem – dodał ks. prof. Guz.

– Dlatego ośmielam się powiedzieć, że niedozwolonym jest w ustach prawdziwego katolika łączenie tych pojęć i mówienie o judeo-chrześcijaństwie. Wtedy Chrystus nie byłby dla takich katolików Pełnią Objawienia, pełnią Prawa Starego i Nowego Przymierza, pełnią Prawdy Objawionej w Starym i Nowym Przymierzu, pełnią Miłości Starego i Nowego Przymierza. Tylko wiara katolicka nie jest pochodzenia ludzkiego. I tylko religia katolicka nie pochodzi od ludzi – podkreślił ks. prof. Guz.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!