Wiadomości

Krowy w Niemczech są uczone korzystania z toalety. Ma to pomóc w walce z efektem cieplarnianym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Naukowcy z Instytutu Biologii Zwierząt Domowych w Dummerstorfie wykazali, że krowy można nauczyć korzystania z wyznaczonej toalety. Autorzy eksperymentu uważają, że będzie to poważny wkład w walkę z globalnym ociepleniem – donosi sekcja rosyjska BBC.

Jak twierdzą owi naukowcy, kiedy krowy załatwiają swe potrzeby, gdzie popadnie, amon zawarty w ich moczu wchodzi w reakcję z glebą, tworząc podtlenek azotu, który ma wpływ na efekt cieplarniany. Zwierzęta hodowlane produkują około 10% wszystkich gazów uwalnianych do atmosfery w wyniku działalności człowieka i przyczyniających się do globalnego ocieplenia.

W eksperymencie wzięło udział 16 krów, dla których została udostępniona na fermie doświadczalnej należącej do instytutu toaleta o nazwie MooLoo, z której nie był kierowany do przetwarzania.

Krowy były kolejno zabierane do toalety, gdzie podawano im smakołykiem, jeśli oddawały mocz, a następnie monitorowano ich dalsze zachowanie.

Jeśli krowa szła do toalety za potrzebą, znowu otrzymywała smakołyk, a jeśli robiła to gdzie indziej, polewano ją wodą przez trzy sekundy. W ostatnim etapie eksperymentu zwiększono odległość od padoku do toalety.

Po dziesięciu dniach treningu 11 z 16 krów zaczęło samodzielnie chodzić do toalety w 75% przypadków, pojąwszy to lepiej niż ludzkie dzieci.

„Pojęły to bardzo szybko, po 15 do 20 oddaniach moczu” – powiedział biolog z Nowej Zelandii Lindsay Matthews z University of Auckland, który uczestniczył w badaniu.

Naukowcy szacują, że masowe wprowadzenie takich toalet pomoże zebrać do 80% krowiego moczu i zmniejszyć uwalnianie amoniaku do atmosfery o 56%, nie mówiąc już o tym, że zwierzęta będą się lepiej czuły w czystych boksach.

Źródło:
https://www.bbc.com/russian/news-58561158

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!