Jeśli Zachód myślał, że Rosja się cofnie, to nie zrozumiał Rosji
Wiadomości

Kreml: Putin nakazał “zawieszenie broni” na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu zawiesić działania zbrojne na Ukrainie, na czas prawosławnego Bożego Narodzenia – podaje Reuters.

Prezydent Rosji ogłosił zawieszenie broni na Ukrainie, na okres 36 godzin – relacjonuje agencja Reutera. Opierając się na komunikacie Kremla, Reuters informuje, że Władimir Putin nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu “wstrzymać ogień” i ogłosić chwilowy “rozejm” w Ukrainie. Zawieszenie broni ma obowiązywać od południa, 6 stycznia. Zgodnie z kalendarzem juliańskim, prawosławni świętują Boże Narodzenie 7 stycznia. Moskwa wezwała Kijów do zadeklarowania, czy zamierza także wstrzymać się od ataków w tym czasie.

Wcześniej media podawały, że patriarcha moskiewski Cyryl wezwał obie strony konfliktu do zachowania świątecznego rozejmu. “Biorąc pod uwagę apel jego świątobliwości patriarchy Cyryla, polecam ministrowi obrony Federacji Rosyjskiej wprowadzenie zawieszenia broni na całej frontu” – relacjonuje treść rozkazu Putina Reuters.

Chociaż na razie nie ma oficjalnej odpowiedzi władz w Kijowie na propozycję Putina, głos zabrał już doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – Mychajło Podolak. Polityk podkreślił, że Rosyjski Kościół Prawosławny “zachowuje się jak propagandzista wojenny”. Podolak stwierdził także, że wcześniej Rosyjski Kościół Prawosławny “wzywał do ludobójstwa Ukraińców, podżegał do masowych mordów i domagał się większej militaryzacji Federacji Rosyjskiej”.

“Z tego powodu, jego oświadczenie o »świątecznym zawieszeniu broni« to cyniczna pułapka i element propagandy” – dodał doradca Zełenskiego.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!