Wiadomości

Kotłuje się w relacjach rosyjsko – białoruskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjska Agencja Informacyjna REGNUM, której trzech białoruskich współpracowników zostało niedawno oskarżonych o podżeganie do waśni na tle narodowościowym, podała informację, że Białoruś zamierza opuścić Euroazjatycką Unię Celną, Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym oraz Państwo Związkowe. Oznaczałoby to de facto zerwanie wszelkich bliskich relacji z Rosją.

Agencja REGNUM powołuje się tu na źródło informacji, które twierdzi, że „w Moskwie ze zrozumieniem odnoszą się do pragnienia władz republiki do bycia niezależnym państwem” i nie będą w związku z tym „podnosić krzyku”.

Tymczasem pytani o to przez „Kommiersant” rosyjscy i białoruscy przedstawiciele w wymienionych strukturach związkowych zaprzeczyli tym doniesieniom.

Przypomnijmy w tym miejscu, że prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zbojkotował ostatnie spotkania na szczycie Euroazjatyckiej Unii Celnej oraz Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Sankt Petersburgu, nie podając powodu, a także odmówił podpisania Kodeksu Celnego, pod którym podpisali się przedstawiciele Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu i Rosji.

O sprawie pisaliśmy tutaj:

 

Łukaszenka ostro pogrywa – postawił swoich partnerów w drażliwym położeniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!