Felietony

Koszmarna wpadka prezydenta Gdańska na Westerplatte

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Polska by być bezpieczna, musi być w zjednoczonej Europie” – powiedział dziś podczas uroczystości na Westerplatte prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Znamienne, że słowa te padły akurat w trakcie tej właśnie uroczystości. Wypada więc w tym miejscu przypomnieć, co niemal dokładnie rok po wydarzeniach, które upamiętniała dzisiejsza uroczystość, mówił o jednoczeniu Europy dr Joseph Goebbels, minister propagandy III Rzeszy.

„Nasza Rzesza Niemiecka przeszła podobny proces około sto lat temu. Była wówczas podzielona na wiele większych i mniejszych części, podobnie jak dziś Europa” – mówił we wrześniu 1940 roku Goebbels , przywołując zjednoczenie Niemiec dokonane pod przywództwem Prus.

„Oczywiście Bawarczyk nie przestał być Bawarczykiem, Sas Sasem, a Prusak Prusakiem. Jednakże poprzez te ograniczenia pochodzenia dostrzegli wspólnotę, a z biegiem dziesięcioleci zrozumieli, że dzięki urzeczywistnieniu tej wspólnoty mógł zostać rozwiązany cały szereg problemów natury gospodarczej, finansowej, zewnątrzpolitycznej i militarnej” – mówił minister propagandy III Rzeszy.

„Jestem o tym mocno przekonany: właśnie tak, jak my dziś z pobłażliwym uśmiechem spoglądamy na prowincjonalne spory niemieckich ludów z lat 40. i 50. poprzedniego stulecia, tak za pięćdziesiąt lat następne pokolenia będą z pewną uciechą patrzeć na spory aktualnie rozgrywające się w europejskiej polityce – podsumował Goebbels.

„Wyprowadzanie nas z Unii Europejskiej to nie tylko działanie wbrew polskiej racji stanu, ale to polityczne samobójstwo” – powiedział dziś na Westerplatte prezydent Adamowicza i chyba nie muszę nikogo przekonywać, że dokładnie to samo mogliby powiedzieć tuż po złamaniu polskiego oporu w roku 1939 politycy hitlerowscy.

Są miejsca i jest czas, gdy pewnych słów nie wypada wypowiadać. Słowa prezydenta Adamowicza należy uznać za wyjątkowo niezręczne – delikatnie rzecz ujmując.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!