Wiadomości

Kosowo: Serbowie kolejny dzień trwają na barykadach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

13. dzień na drogach północnego Kosowa tamtejsi Serbowie trwają na barykadach. Dziś w południe zapowiedziano wielki protest na jednej z nich.

Wielka demonstracja Serbów z Kosowa ma się odbyć przy blokadzie, którą wybudowano przy wielkim krzyżu w miejscowości Rudar. Serbska Lista, czyli organizacja zrzeszająca mieszkańców Kosowa tej narodowości, zapowiada, że ma to być największy protest od dawna.

Serbowie żądają natychmiastowego uwolnienia trzech byłych policjantów ze swojej grupy, którzy pod różnymi zarzutami zostali aresztowani przez służby rządu w Prisztinie. Zostali oskarżeni o zbrojne ataki na policjantów lub komisję wyborczą, a jeden z nich o zbrodnie wojenne z czasów uzyskiwania przez Kosowo niepodległości.

Serbski rząd wciąż czeka na odpowiedź dowództwa specjalnych sił NATO w sprawie możliwości umieszczenia w północnym Kosowie serbskich funkcjonariuszy. Premier Kosowa Albin Kurti powiedział, że jeśli protestujący sami nie zlikwidują barykad władza będzie musiała je zlikwidować siłą, a to pociągnie ofiary. Niemiecki ambasador w tym kraju powiedział, że musi to nastąpić do 25 grudnia.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!