Wiadomości

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim: Włoski polityk przyznał się do winy i zaczął sypać

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak poinformował w środę dziennik „La Repubblica”, Antonio Panzeri, włoski polityk zamieszany w skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim, przyznał się częściowo do niektórych zarzutów brukselskich śledczych. Zapewnił, że jest gotowy do współpracy z belgijską prokuraturą i wskazał na inne osoby zamieszane w aferę. Jedną z nich wg. „La Repubblica” miałby być ambasador Maroka w Polsce. Podczas przesłuchania Panzeri udzielił śledczym informacji głównie odnośnie eurodeputowanego Partii Demokratycznej – Andrei Cozzoliniego.

„La Repubblica” twierdzi, że Panzeri wyraził chęć współpracy z belgijskimi śledczymi i zrzucił winę na innych włoskich polityków. Były eurodeputowany Partii Demokratycznej i lewicowej partii Artykuł 1 jest założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity. Znajduje się ona obecnie w centrum domniemanego skandalu korupcyjnego dotyczącego Parlamentu Europejskiego. Celem belgijskiego dochodzenia jest ustalenie m.in., jak była finansowana ta organizacja NGO, która jako swój cel wskazywała zwalczanie bezkarności przy łamaniu praw człowieka.

W trakcie przesłuchania Panzeri udzielił śledczym informacji głównie odnośnie eurodeputowanego Partii Demokratycznej – Andrei Cozzoliniego. Polityk Partii Demokratycznej przejął po Panzerim fotel w PE, kluczowe stanowisko dla interesów Kataru i Maroka. Chodzi o rolę przewodniczącego delegacji do spraw stosunków z państwami Maghrebu i Unią Maghrebu Arabskiego. Cozzolini został ostatnio zawieszony w partii w ramach środków ostrożności.

Składając zeznania, Panzeri miał też wmieszać w aferę belgijskiego socjalistę Marca Tarabellę, który „pojechał do Kataru”. Tarabella jest wiceprzewodniczącym delegacji do spraw stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego. Panzeri przywołał też osobę belgijskiej socjaldemokraty Marii Areny, przewodniczącej Podkomisji Praw Człowieka w PE. – Wiem, że pojechała raz do Kataru, i że otrzymała prezent – powiedział włoski polityk, cytowany przez „La Repubblica”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!