Wiadomości

Kościół w Helsinkach na celowniku terrorystów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Słynny helsiński kościół w skale miał być celem zamachu terrorystycznego – potwierdziła fińska policja. Świątynia Temppeliaukio to jedna z głównych atrakcji turystycznych stolicy Finlandii.

Przed świątynią tego samego dnia policja ustawiła betonowe zapory.

„Według naszych informacji Kościół Temppeliaukio mógł być celem zamachu terrorystycznego. Policja zastosowała wszystkie możliwe procedury w celu wyjaśnienia zagrożenia” – głosi opublikowany w internecie policyjny komunikat.

Jak informuje dziennik „Helsingin Sanomat”, policja nie chce powiedzieć, czy zareagowała w ten sposób na doniesienie od osoby prywatnej, czy też informacje o planowanym akcie terroru pochodziły z jej własnych działań operacyjnych.

W niedzielę w okolicach kościoła Temppeliaukio policja szukała osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa, ale nikogo nie zatrzymała. Funkcjonariusze nie informowali, że akcja ma związek z potencjalnym atakiem terrorystycznym, żeby nie wzbudzać paniki wśród mieszkańców.

Służby zapewniają, że stale oceniają zagrożenie i starają się zagwarantować bezpieczeństwo obywatelom. Jednocześnie informują, że nie będą kontynuować poszukiwań podejrzanych. Postawione przed kościołem betonowe zapory nie zostaną na razie usunięte.

W środę fińska służba kontrwywiadu SUPO przedstawiła nową ocenę zagrożenia atakami terrorystycznymi. W Finlandii obowiązuje podwyższony, czyli drugi w czterostopniowej skali stopień zagrożenia aktami terroru. Skala ta obejmuje stopnie: niski, podwyższony, wysoki i bardzo wysoki.

Jak zaznaczono, zagrożenie terroryzmem jest w Finlandii większe niż kiedykolwiek. Według SUPO w Finlandii jest ok. 350 osób określonych jako „sprzyjające” terroryzmowi. Chodzi o ludzi, którzy mogą być potencjalnie zaangażowani we wspieranie działalności terrorystycznej.

W helsińskim ewangelickim kościele Temppeliaukio jest 750 miejsc siedzących. To popularne miejsce koncertów i innych imprez kulturalnych. Kościół został wykuty w skale 50 lat temu. Każdego roku odwiedza go kilkaset tysięcy turystów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!