Wiadomości

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w obu Amerykach, wśród ofiar śmiertelnych – małe dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Brazylii liczba ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa przekroczyła 10 tysięcy. Tym samym kraj ten dołączył do listy sześciu krajów (obok Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Francji), w których liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła tę liczbę. Kongres brazylijski ogłosił z tego powodu trzydniową żałobę narodową. Wszelkie uroczystości w okresie żałoby zostały zabronione.

Podawana przez władze Brazylii liczba wykrytych przypadków koronawirusa wzrosła od środy wieczór do piątku z ponad 250 tys. do ponad 300 tys. 10 sąsiednich państw przystąpiło do dalszego uszczelniania zamkniętych już formalnie granic z tym krajem.

Według najnowszych danych Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO) to właśnie w dwóch największych państwach regionu – Brazylii i Meksyku – najbardziej zawiodły instytucje i struktury ochrony zdrowia.

Tymczasem w USA 1568 nowych zgonów osób zakażonych koronawirusem; łącznie ponad 78,7 tys. – poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Wśród ofiar śmiertelnych jest troje małych dzieci, które zmarły w Nowym Jorku z powodu tajemniczego schorzenia wiązanego z koronawirusem.

– Choroba zabrała życie trzem młodym nowojorczykom.(…) To jest coś nowego. To się rozwija – wyjaśnił, dodając, że według stanu na sobotę ponad 73 dzieci cierpiało na rzadkie schorzenie przypominające zespół wstrząsu toksycznego i chorobę Kawasakiego – powiedział gubernator stanu Andrew Cuomo w trakcie sobotniej konferencji prasowej.

Według gubernatora wiele z tych dzieci nie miało objawów typowych dla schorzeń układu oddechowego łączonych z koronawirusem. U wszystkich zarejestrowano natomiast albo pozytywny wynik testu na COVID-19, albo obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2.

Gubernator podkreślił, że na wniosek Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) Nowy Jork pomaga opracować krajowe kryteria identyfikowania i reagowania na atakującą dzieci chorobę. Stanowy Departament Zdrowia współpracuje również w badaniu genomu w celu ustalenia źródła tego syndromu.

W Kanadzie w ciągu ostatniej doby przybyło 346 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 59 zgonów. W sumie na Covid-19 zachorowało 66 780 osób, a 4628 osób zmarło.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!