Wiadomości

Koronawirus nie wpłynie na plany rozbudowy 18 Dywizji Zmechanizowanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zgodnie z planem w tym roku zostaną utworzone 3 nowe bataliony: zmechanizowany w Białej Podlaskiej, czołgów w Lublinie oraz dywizjon artylerii w Siedlcach – zapewnił w Polskim Radiu gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

– Moje doświadczenie spędzania świąt poza granicami kraju jest normalnym doświadczeniem dla żołnierza mojego pokolenia. To było rozpoczęcie misji w Iraku, gdzie indziej na Bliskim Wschodzie, w Afganistanie. Dzisiaj prawie każdy oficer ma doświadczenie, że musiał spędzić święta na misji, wykonując zadania bojowe – mówił gen. Jarosław Gromadziński.

– Ja miałem to “szczęście”, że byłem 3-krotnie na misji poza granicami, gdzie dwa razy spędziłem Boże Narodzenie za granicą, raz Wielkanoc. O tyle to jest istotne, że najbardziej chyba się pamięta pierwszy raz – dodał.

Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej mówił także w Polskim Radiu 24 o tym, jak jego jednostka wspiera inne służby w walce z pandemią koronawirusa. Opowiadał o wspólnej służbie na granicach kraju. Podkreślił, że na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej żołnierze wzmacniają pograniczników. Jednak na granicach z krajami należącymi do strefy Schengen nie było posterunków, nie było szlabanów. Tam tym bardziej pomoc żołnierzy okazuje się istotnym wsparciem.

Ponadto żołnierze i logistycy oddziału pomagają całej Polsce, szyjąc maseczki ochronne. Ogromne pole do działania mają zwłaszcza ratownicy medyczni, którzy wspierają personel SOR-ów. Wymiernym wsparciem jest też oddawania krwi. Zaplanowaną akcję krwiodawstwa trzeba było przedłużyć, bo było tak wielu chętnych, a gen. Gromadziński już mówi o jej powtórzeniu.

Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej zapewnia, że pandemia koronawirusa nie wpłynie na przebieg prac związanych z formowaniem jednoski. Co prawda proces naboru żołnierzy został na razie wstrzymany, ale ruszy on, gdy tylko będzie to możliwe, tym bardziej, że chętnych nie brakuje – na każde stanowisko jest, jak zapewnia Generał, trzech – czterech szeregowych.

Tak więc z całą pewnością zgodnie z planem w tym roku zostaną utworzone 3 nowe bataliony: zmechanizowany w Białej Podlaskiej (dla 1 Brygady Pancernej), czołgów w Lublinie (dla 19 Brygady Zmechanizowanej) oraz dywizjon artylerii w Siedlcach (dla 1 Brygady Pancernej). Będzie też rozwijany dywizjon przeciwlotniczy w Lublinie. Tu nie ma żadnych zagrożeń – twierdzi gen. Gromadziński.

Czytaj też:

Jaka przyszłość 18. Dywizji Zmechanizowanej?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!