Wiadomości

Korea Południowa rozpoczyna program szkolenia polskich pilotów z obsługi samolotów FA-50

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Siły Powietrzne Korei Południowej rozpoczęły w środę program szkoleniowy dla polskich pilotów w zakresie obsługi lekkiego samolotu szturmowego FA-50 – informuje Yonhap News Agency, dodając, że jest to następstwem podpisania przez Warszawę w zeszłym roku umowy na zakup tych maszyn.

Program rozpoczął się w 1. Skrzydle Myśliwskim w Gwangju, 329 km na południe od Seulu, w następstwie ubiegłorocznej umowy na dostawę do Polski 48 samolotów FA-50 wyprodukowanych przez Korea Aerospace Industries Ltd. W tym roku do Polski na trafić pierwsze 12 maszyn.

W tym roku Siły Powietrzne planują przeszkolić ośmiu polskich pilotów w ramach 23-tygodniowego programu w dwóch etapach na samolocie szkolno-treningowym T-50. FA-50 został opracowany w oparciu o platformę maszyny treningowej. Pierwsi czterej piloci mają zakończyć program do 21 lipca, natomiast pozostali przejdą szkolenie w okresie od 8 maja do 13 października.

W ciągu pierwszych 11 tygodni programu piloci będą używać koreańskich samolotów T-50 do szkolenia w zakresie teorii lotu i ogólnych operacji. Przez następne 11 tygodni będą się szkolić na TA-50 w celu zdobycia realistycznych umiejętności bojowych. W ostatnim tygodniu piloci skorzystają z symulatora FA-50, aby zakończyć szkolenie.

„Wrócimy po zdobyciu wszystkich umiejętności, aby twardo bronić polskiej przestrzeni powietrznej dzięki znakomitemu systemowi edukacji lotniczej Korei Południowej” – powiedział mjr Jacek Stolarek z Polskich Sił Powietrznych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!