Wiadomości

Korea Północna wysadziła w powietrze międzykoreańskie biuro łącznikowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje agencja Yonhap, Korea Północna najprawdopodobniej wysadziła w powietrze międzykoreańskie biuro łącznikowe w przygranicznym mieście Kaesong w Korei Południowej. Wiadomość tę potwierdzili przedstawiciele południowokoreańskiego rządu.

Agencja Yonhap informowała wcześniej, że w Kaesong słychać było serię eksplozji. Nad miastem unosił się też gęsty dym.

Sztab Generalny Koreańskiej Armii Ludowej (KPA) poinformował, że studiuje „plan działania” w celu ponownego wkroczenia do strefy zdemilitaryzowanej I „przekształcenia linii frontu w fortecę”.

„Nasza armia szybko i dokładnie wdroży wszelkie decyzje i rozkazy partii i rządu” – stwierdziło KPA w oświadczeniu opublikowanym przez oficjalną agencję informacyjną KCNA.

Ministerstwo Obrony Korei Południowej wezwało w związku z tym swego północnego sąsiada do przestrzegania porozumienia z 2018 r., w którym obie strony obiecały zakończyć „wszelkie wrogie działania” i zlikwidowały umocnienia wzdłuż silnie ufortyfikowanej Strefy Zdemilitaryzowanej dzielącej obydwa kraje.

„Traktujemy sytuację poważnie” – powiedziała rzeczniczka ministerstwa Choi Hyun-soo. – „Nasze wojsko utrzymuje gotowość do reagowania na każdą sytuację”.

Kilka dni temu agencja Kyodo, powołując się na opficjalne media północnokoreańskie, informowała, że Kim Jo Dzong, siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, wydała polecenie zniszczenia międzykoreańskiego biura łącznikowego. Kim Jo Dzong wydała w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

– Czuję, że najwyższy czas zerwać kontakty z władzami Korei Południowej – napisała Kim Jo Dzong w oświadczeniu.

– Wkrótce podejmiemy kolejne działanie. Korzystając z upoważnienia, nadanego mi przez Najwyższego Przywódcę, naszą Partię i państwo, wydałam polecenie departamentowi odpowiedzialnemu za relacje z wrogiem, aby przeprowadzić kolejną akcję. Wkrótce będzie można zobaczyć tragiczny obraz kompletnie zniszczonego, bezużytecznego wspólnego biura łącznikowego północ-południe – oświadczyła.

/rmf24.pl, reuterst.com, aljazeera.com, breaking911.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!