Wiadomości Wiara

Kontrowersje wokół kandydata na stanowisko „stróża wiary”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Jedni mówią, że to genialny, nowoczesny i odważny teolog. Inni natomiast ostrzegają papieża, że byłoby to katastrofalne dla Kościoła” – takie opinie zdaniem Franki Giansoldati z włoskiego dziennika Il Messagero krążą w Rzymie wokół biskupa niemieckiego Hildesheim, Heinera Wilmera.

Jak twierdzi dziennikarka jest on jednym z potencjalnych kandydatów na stanowisko prefekta Dykasterii Nauki Wiary. Kierujący nią obecnie hiszpański jezuita kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer 19 kwietnia ukończy 79 lat.

Jak podaje włoska watykanistka szereg wątpliwości na temat tej kandydatury wyraził dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re. Są one związane z kontrowersyjnymi wypowiedziami biskupa Wilmera na temat istotnych kwestii doktrynalnych i moralnych, takich jak definicja małżeństwa ale także jego stanowisko popierające radykalne zmiany nauczania, proponowane przez niemiecką „drogę synodalną”.

61-letni biskup Wilmer był generałem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego a od 2016 jest ordynariuszem Hildesheim. W okresie pandemii COVID-19 opowiadał się przeciw rządowym restrykcjom uniemożliwiającym uczęszczanie do kościoła. Kilkakrotnie stwierdził, że nadużycia władzy są w DNA Kościoła. Jest zdecydowanym zwolennikiem kwestii ekologicznych i ruchu zielonych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!