Wiadomości

Kontrola CBA w Urzędzie Marszałkowskim: Niesłusznie przyznane dofinansowanie w kwocie 5 mln zł

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego uznało za niezasadne przyznanie 5 milionów złotych dotacji ze środków europejskich na projekt wirtualnej sali sądowej.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził, że kontrola wydziału postepowań kontrolnych poznańskiej delegatury CBA zakończyła się w połowie stycznia.

– Kontrola w Urzędzie Marszałkowskim dotyczyła dofinansowania projektu “Wzmocnienie konkurencyjności Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski sp. komandytowo-akcyjna poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii IT w procesie świadczenia usługi prawnej – tłumaczy Brodowski. Kontrola trwała od połowy kwietnia 2019 r.

Kancelarii przyznano w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20 dofinansowanie w wysokości 5 milionów złotyvh, a jej wkład własny wynosił 6,1 miliona złotych. Konkurs, w którym wystartowała kancelaria miał wspierać wysoko innowacyjne projekty.

Według zgłoszenia środki uzyskane w konkursie miały być przeznaczone na wprowadzenie nowych usług prawnych – z wykorzystaniem wirtualnej sali sądowej. W części relaksacyjnej metody wirtualne miały być używane do leczenia kolorami, doświadczania relaksacyjnego wirtualnego pobytu w kojącym środowisku, jak las, plaża czy inne środowiska naturalne.

Jak wynika z kontroli CBA wniosek opiewał m.in. na budowę sześciokondygnacyjnego budynku kancelarii z garażem o łącznej powierzchni całkowitej blisko 4 tysięcy metrów kwadratowych za ponad 12 milionów złotych zł. Biegły ustalił, że do celów wskazanych w projekcie wystarczy jedynie powierzchnia około 20 metrów kwadratowych – wynika z ustaleń kontroli.

Biegły powołany przez CBA ocenił, że zdecydowana większość wydatków zawarta we wniosku nie kwalifikuje się do objęcia wsparciem, ponieważ są one nieefektywne, nieracjonalne i zbędne z punktu widzenia realizacji projektu. Potwierdził ustalenia kontrolujących, że nakłady bezpośrednio związane z realizacją projektu stanowią zaledwie 2,25 procent poniesionych kosztów i wynoszą 250 tysięcy złotych netto.

W swojej opinii biegły stwierdził, że nie jest niezbędne do wprowadzenia innowacyjnej usługi prawnej opisanej w projekcie budowa budynku kancelarii jego pełne wyposażenie, np. zakup mebli biurowych, drukarek, skanerów i jego zinformatyzowanie – zakup komputerów i oprogramowania do zarządzania kancelarią.

Z analiz CBA wynika, że zarząd województwa wielkopolskiego przyznał 5 milionów złotych dofinansowania z budżetu środków europejskich, mimo że projekt nie spełniał wszystkich dopuszczających kryteriów formalnych i merytorycznych, i tym samym nie kwalifikował się do przyznania dofinansowania.

/TVP 3 Poznań, Centrum Prasowe – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!