Wiadomości

Koniec bankomatów w Australii? W całym kraju usuwa się ich tysiące

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z tym iż australijskie banki konsekwentnie przechodzą na transakcje cyfrowe, w całym kraju w szybkim tempie znikają bankomaty i oddziały banków. W ostatnich latach w całym kraju zamknięto blisko 460 oddziałów bankowych, a od 2020 r. usunięto około 3800 aktywnych wcześniej bankomatów.

Kluczowym czynnikiem zamykania oddziałów i zmniejszania liczby bankomatów jest fakt, że banki przynoszą małą fortunę z codziennych transakcji cyfrowych. Ponieważ Australia przyspiesza w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego, opłaty od klienta lub dostawcy za bankowość internetową stały się powszechne. We współczesnym cyfrowym świecie około 80 procent Australijczyków woli korzystać z bankowości internetowej.

Daily Mail zwraca jednak uwagę, iż pozostałe 20 procent, a mianowicie osoby niepełnosprawne lub te, które nie są obeznane z technologiami cyfrowymi, zostały pozostawione same sobie. Tak na przykład CBA ma obecnie 875 oddziałów bankowych w całym kraju – w porównaniu do 1134 w lutym 2020 r. Liczba ich bankomatów zmniejszyła się do nieco ponad 2000 – w 2019 roku w obiegu było 4118 bankomatów.

/Daily Mail/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!