Wiadomości

Kongresmen Cohen tłumaczy się ze słów o obozach śmierci: “To było wyłącznie niemieckie przedsięwzięcie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kongresmen z Tennessee Steve Cohen wypowiedział na antenie CNN słowa, które sugerowały, iż to Polacy są odpowiedzialni za niemieckie obozy koncentracyjne. Po interwencji polskiego ambasadora w Waszyngtonie Piotra Wilczka, kongresmen obszernie się wytłumaczył.

– Skuteczna interwencja ambasadora RP w Waszyngtonie @AmbWilczekw sprawie wypowiedzi @RepCohen sugerującej udział Polski w Holokauście. W protest zaangażowała się aktywnie @KosciuszkoFound, w tym jej szefowie Marek Skulimowski i @AlexStorozynski — napisał na Twitterze Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Białym Domu.

– Nigdy nie powiedziałem, że Polacy byli zaangażowani w prześladowania Żydów w takich miejscach jak Auschwitz. (…) Proszę mi wybaczyć moje odniesienie do Polski jako miejsca geograficznego. To było wyłącznie niemieckie przedsięwzięcie. Choć nie miałem intencji jakie z moich słów odczytano, rozumiem oburzenie i ból niektórych Polaków, ponieważ ich własne rodziny i naród Polski przeszedł przez ogromne cierpienia. Obejrzałem wideo polskiej ambasady zatytułowane „Words Matter” i rozumiem jak istotne jest używanie poprawnych określeń w odniesieniu do niemieckich nazistowskich obozów — przedstawił odpowiedź kongresmena Cohena w kolejnych wpisach.

Czytaj też:

IPN zarzucił amerykańskiemu kongresmenowi „zakłamywanie zbrodni Adolfa Hitlera”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!