Wiadomości

Konfederacja pomyliła się w sprawozdaniu finansowym… o 2 mln złotych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Błąd miała zauważyć Państwowa Komisja Wyborcza, która co roku bada partyjne sprawozdania finansowe. Jak donosi „Rzeczpospolita”, kwota subwencji budżetowej niewykorzystanej przez Konfederację w 2021 roku wynosiła 2,8 mln zł.

„Tyle że partia w rocznym sprawozdaniu dotyczącym subwencji wskazała 4,7 mln zł. Pomyliła się więc o niemal 2 mln zł” – czytamy. – Druki sprawozdań są nieprecyzyjne i w wielu miejscach nie wiadomo, którą z tych dwóch kwot trzeba podać. Nie świadczy to o żadnych nieprawidłowościach, a wyłącznie o rozbieżnościach interpretacyjnych – tłumaczy skarbnik Konfederacji Michał Wawer.

W 2020 roku Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Konfederacji. Politycy ugrupowania zwołali wówczas specjalną konferencję i stwierdził nawet, że najwyższy organ wyborczy jest upolityczniony, a jeśli partia faktycznie straci pieniądze, nie będzie to efekt błędu w zarządzania finansami, lecz „politycznego zlecenia”.

Wówczas rozbieżności między faktycznymi funduszami a zadeklarowanymi przez Konfederację kwotami wyniosła blisko milion zł. Chodziło o rachunek funduszu wyborczego, z którego sfinansowano kampanię prezydencką Krzysztofa Bosaka. Konfederacja twierdziła, że na rachunku znajduje się 592 zł, a było to 1,085 mln zł.

Tym razem PKW nie zdecydowała się na odrzucenie sprawozdania partii i zostało ono przyjęte, mimo błędu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!