Wiadomości

Komunikat szefa MSWiA: Czasowy zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od kiedy będzie obowiązywał?

W środę 12 kwietnia minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wydał komunikat, w którym zapowiedział wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na konkretnym obszarze. Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wojewoda zachodniopomorski wprowadzi od 13 kwietnia 2023 roku czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu.

„W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne. W gazoporcie w Świnoujściu odbierany jest gaz ziemny, w ilości odpowiadającej ok. 30 proc. krajowego zużycia. Obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków” – napisał na Twitterze szef MSWiA.

Mariusz Kamiński wspomniał również o wydarzeniach z ostatnich miesięcy, które wpłynęły na podjęcie decyzji, o której poinformowano w komunikacie. „Doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom” – napisał szef MSWiA.

„Mając na uwadze powyższe, poleciłem Wojewodzie Zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności” – podsumował Mariusz Kamiński.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!