Europa Polska Wiadomości

Komitet Śledczy Białorusi chce sądzić polskich funkcjonariuszy za “zbrodnie przeciwko ludzkości”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal belsat.eu Komitet Śledczy Białorusi udzielił oficjalnej odpowiedzi autorom elektronicznej petycji, domagających się oceny prawnej działań migrantów, którzy 16 listopada na przejściu granicznym Bruzgi-Kuźnica demontowali kostkę chodnikową i rzucali nią w polskich strażników granicznych i policjantów.

– Jeżeli powyższe działania wydział Komitetu Śledczego na obwód grodzieński uzna za niewystarczające do wydania oceny prawnej, to prosimy o wyjaśnienie, czy obywatele Republiki Białoruś mają prawo do demontażu płyt chodnikowych ułożonych na ciągach pieszych przebiegających w miejscowościach Republiki Białoruś do wykorzystania ich w celach gospodarczych? – pytali autorzy petycji. – Czy w takim przypadku obywatele Republiki Białoruś będą pociągani do odpowiedzialności z kodeksu wykroczeń oraz karnej?

Odpowiedź, która zjawiła się na stronie internetowej, gdzie zamieszczono to zapytanie, była znacznie bardziej lakoniczna i nie zawarto w niej merytorycznych argumentów i wyjaśnień:

– Wniosek został uznany za anonimowy i pozostawiony bez rozpatrzenia – odpisał jednym zdaniem Komitet Śledczy.

Znacznie szerzej i bardziej szczegółowo wydarzenia te relacjonowały i komentowały rządowe białoruskie media. Na zdjęciach opublikowanych przez propagandową gazetę Biełaruś Siegodnia widać było także migrantów z granatami hukowymi. Polskie służby nie miały wątpliwości, że cudzoziemcom dostarczali je białoruscy mundurowi.

Chodzi o wydarzenia rozgrywające się 16 listopada ub.r. w pobliżu samego przejścia Bruzgi-Kuźnica, na którym po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców. Następnie migranci podjęli próbę sforsowania granicy. To wtedy w stronę polskich służb poleciały kamienie, kostka brukowa, kłody i granaty hukowe. 12 polskich mundurowych zostało rannych. Polskie służby powstrzymały szturm za pomocą armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Komitet Śledczy Białorusi poinformował wtedy, że wszczął sprawę karną. Ale przeciwko polskim funkcjonariuszom – o „popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości”.

Co wy na to?

Źródło: belsat.eu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!