Wiadomości

“Komitet 14 czerwca” pisze do Prezydenta z prośbą o obecność w Muzeum Auschwitz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Publikujemy list otwarty przedstawicieli społecznego “Komitetu 14 czerwca” organizującego społeczne obchody 80. rocznicy pierwszego transportu [Polaków] do Auschwitz skierowany do Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

***

 

Szanowny Pan
Andrzej Duda
Prezydent RP

Szanowny Panie Prezydencie,

14 czerwca 2020 roku będziemy obchodzić 80 rocznicę pierwszego transportu z deportowanymi Polakami (głównie młodymi ludźmi, harcerzami, studentami, członkami podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzami wojny obronnej 1939 r.) z więzienia w Tarnowie do nowo utworzonego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Taki był początek funkcjonowania tej największej fabryki śmierci.

Dzień ten, dzięki staraniom byłych polskich więźniów I transportu, jest świętem narodowym ustanowionym w 2006 roku przez Sejm RP (Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady).

7 grudnia 2019 roku zawiązał się w Tarnowie Społeczny Komitet Obchodów 14 czerwca skupiający przedstawicieli kilkudziesięciu organizacji i środowisk z kraju i ze świata a także naukowców, dziennikarzy, parlamentarzystów, samorządowców, aby doprowadzić do trwałego podniesienia rangi i upowszechnienia obchodów święta państwowego ustanowionego w rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. Członkowie Komitetu 14 czerwca skupili się wokół Pani dr Barbary Wojnarowskiej Gautier, byłego więźnia KL Auschwitz, ofiary eksperymentów medycznych dr J.Mengele.

Niestety, mamy obecnie panującą pandemię koronawirusa i nasze starania oraz liczne przedsięwzięcia (poza aktywnością w internecie) nie będą mogły dojść do skutku. Odwołane są przygotowane przez nas konferencje, nie dojdzie do skutku http://m.in.sztafeta 728 biegaczy na trasie Tarnów – KL Auschwitz, rajd 728 motocyklistów, pociąg pamięci na trasie Tarnów – Oświęcim z 728 uczestnikami i wiele inicjatyw przygotowywanych z polskimi i polonijnymi szkołami, itp.

W związku z zaistniałą sytuacją zwracamy się do Pana Prezydenta, aby tego dnia, zgodnie z testamentem zostawionym nam przez więźniów I transportu, została odprawiona Msza Św. pod Blokiem 11 KL Auschwitz .Tak jak to było od zakończenia II wojny światowej. Gdyby nawet był tam wówczas obecny tylko Pan Prezydent RP – to reprezentowałby Pan Prezydent nas wszystkich. O ten dar w 80 rocznice I transportu w Ich imieniu – prosimy. Prosimy także, aby w imieniu wszystkich Polaków Pan Prezydent złożył wieniec pod Ścianą Śmierci – i aby zabrzmiał tam Polski Hymn Narodowy, z którym często na ustach ginęli tam nasi Przodkowie. To będzie najwłaściwsza w obecnej sytuacji forma godnego uczczenia Polaków w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów. To będzie wielki czytelny symbol 14czerwca – w 80 rocznicę I transportu do KL Auschwitz. Symbol – którego potrzebujemy! Symbol, który dzięki środkom masowego przekazu zostałby przekazany na cały świat. Symbol, który zapobiegnie marginalizacji tego tak ważnego dla polskiej polityki historycznej święta, a data 14 czerwca 1940r godnie zaistnieje w przestrzeni nie tylko medialnej.

Z wyrazami najwyższego szacunku, licząc na pozytywną odpowiedź dotyczącą uczestniczenia Pana Prezydenta w tym wielkim patriotycznym dziele-w imieniu członków Komitetu 14 czerwca
Barbara Wojnarowska Gautier były więzień KL Auschwitz – Przewodnicząca

oraz członkowie Konwentu:Joanna Płotnicka, Piotr Dziża, Stefan Hambura, Jan Kulczycki, Marcin Kaczorowski, Bartłomiej Widawski, Konrad Dakowicz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!