Wiadomości

Komisja musiała zmienić wyniki egzaminu gimnazjalnego z matematyki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na skutek błędu informatycznego Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie musiała zmienić wyniki z matematyki 9 tys. gimnazjalistów z dysleksją. W środę uczniowie dostaną zaświadczenia z poprawnymi wynikami – poinformowała dyrektor OKE w Warszawie Anna Frenkiel.

– W systemie już są poprawne wyniki, a w środę uczniowie dostaną poprawne zaświadczenia, więc nie będzie miał on wpływu na rekrutację – powiedziała dyrektor OKE Anna Frenkiel.

– Sytuacja dotyczy wyłącznie tych, u których stwierdzono dysleksję, ok. 10 proc. uczniów, którzy zdawali egzamin na Mazowszu – dodała.

– Stwierdziliśmy ten błąd, wykryliśmy i naprawiliśmy podczas ostatniej doby, wygenerowaliśmy nowe zaświadczenia, które otrzymali już dyrektorzy szkół. Wyniki zostały zmienione także w naszym systemie informatycznym i można je już sprawdzić – powiedziała.

Do błędu doszło przy przetwarzaniu wyników w systemie informatycznym, przy przenoszeniu wyników z systemu e-oceniania do systemu, w którym publikowane są wyniki uczniów.

– Podejrzewamy, że któryś z informatyków, który wprowadzał te wyniki, źle kliknął. Jest to tzw. e-ocenianie, egzaminatorzy siedzą w domach, każdy specjalizuje się w jakimś zadaniu. My potem musimy zaimportować wyniki do naszej bazy – wyjaśniła dyrektor OKE.

E-ocenianie egzaminów z matematyki wprowadzono w 2015 r. – najpierw w czterech komisjach egzaminacyjnych, a w kolejnych latach w całym kraju. Pozwoliło to nauczycielom na sprawdzanie prac w domach.

Wcześniej egzaminatorzy, zwykle powołani do tego nauczyciele, poprawiali egzaminy w wyznaczonych szkołach. Teraz za pośrednictwem specjalnego programu dostają zeskanowane arkusze przez internet prosto do domów. System nie jest jednak połączony z systemami, w których okręgowe komisje zbierają wyniki.

Liczba otrzymanych punktów na egzaminie w tym roku ma olbrzymią wagę przy rekrutacji, bo w związku z tzw. kumulacją roczników (o miejsca ubiegają się gimnazjaliści i ósmoklasiści) szkoły są wyjątkowo oblegane.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!