Wiadomości

Komisja Europejska znów chce zaatakować Polskę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje niemiecka gazeta „Sueddeutsche Zeitung”, Komisja Europejska chce zwiększyć presję na Polskę w związku z prowadzoną procedurą praworządności. Czeka więc nas kolejna batalia z lewackimi szaleńcami, którzy dziś nadają ton polityce unijnej.

„Rząd w Warszawie odrzucił zalecenie KE zmiany ustawy o reformie Trybunału Konstytucyjnego, która zdaniem Brukseli narusza polską konstytucję” – czytamy w „SZ”. Strona polska „zarzuciła wiceprzewodniczącemu KE Fransowi Timmermansowi działanie z pobudek politycznych” – zwraca uwagę Broessler. Rzeczywiście, w odpowiedzi przekazanej Komisji rząd stwierdził, że przestrzeganie zasad praworządności nie jest w Polsce żadnym problemem. „Utrwalenie demokratycznego porządku prawnego w Polsce nadrzędnym celem władz” – napisało MSZ. Jednocześnie w oświadczeniu zarzucono Timmermansowi, że dąży do napiętnowania Polski.

Dziennikarz niemieckiej gazety stwierdza: „Poszukuje się możliwości wywarcia presji na Warszawę bez formalnego wdrażania postępowania na podstawie artykułu 7. traktatów unijnych, które pozwala na zawieszenie praw członkowskich ze względu na ciężkie i trwałe naruszanie podstawowych wartości UE”, co jednak jest skazane na porażkę ze względu na spodziewane weto ze strony Węgier, a może i innych krajów.

Timmermans może jednak poprosić przewodzącą obecnie UE Maltę o włączenie dyskusji o Polsce do agendy. Taki krok „nie miałby początkowo prawnych skutków, byłby jednak kontrą wobec polskiego stanowiska, że jest jedynie ofiarą politycznych napaści KE”. Timmermans musi jednak wysondować, czy ma wystarczające poparcie w Radzie Europejskiej. W przeszłości skarżył się on, że kraje UE zostawiły go w tej sprawie samego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!