Wiadomości

Komisja Europejska uruchomiła artykuł 7 przeciwko Polski. Polski rząd się nie ugnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska skierowała dziś do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę wobec Polski w związku z ustawą o sądach powszechnych – poinformowało Polską Agencję Prasową źródło w tej instytucji.

Polskie Radio dodało nieoficjalnie, że KE kieruje ustawę o sądach powszechnych do Trybunału UE. Komisarze na posiedzeniu w Brukseli zdecydowali o wysłaniu wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Zaakceptowali tym samym propozycję wiceszefa Komisji Europejskiej.

Frans Timmemans powoływał się na ekspertyzy prawne Komisji, a także na negatywne opinie Komisji Weneckiej, te ostatnie dotyczące reform wymiaru sprawiedliwości i wcześniejsze dotyczące zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Kierując wniosek do unijnej Rady Komisja przenosi ciężar odpowiedzialności na państwa członkowskie i im pozostawia rozstrzygnięcie tej kwestii. Wniosek trafi teraz na posiedzenie unijnych ministrów do spraw europejskich. Bułgaria, kierująca od stycznia pracami Wspólnoty zdecyduje kiedy dokładnie ministrowie zajmą się tą sprawą, czy w styczniu, czy w lutym. Do stwierdzenia poważnego zagrożenia dla praworządności w Polsce potrzebna jest akceptacja 22 krajów za zgodą Parlamentu Europejskiego.

– Polskie sądy to jedynie pretekst KE. Prawdziwym powodem jest stanowisko polskiego rządu, które zostało obiecane obywatelom, odnośnie przymusowej relokacji uchodźców. Nie ugniemy się, będziemy walczyć – mówił w rozmowie z Telewizją Republika europoseł Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!