Wiadomości

Komisja Europejska: Polska musi wykonać postanowienie TSUE w sprawie kopalni Turów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska musi wykonać postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie tymczasowego zamknięcia kopalni węgla brunatnego w Turowie – przekazała RMF FM Komisja Europejska. Podkreśliła, że będzie monitorować wykonanie wydanego nakazu. W piątek TSUE przychylił się do czeskiego pozwu, które sprzeciwiały się rozbudowie kopalni przy ich granicy. Kiedy polexit?

– Polskie władze muszą zastosować się do środka tymczasowego Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującego Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu wydania prawomocnego wyroku. Komisja będzie monitorować wykonanie wydanego nakazu – przekazała RMF FM rzeczniczka KE Viviane Loonela.

Dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon pytała także, jak KE rozumie „natychmiastowe” wykonanie nakazu, jednak nie otrzymała odpowiedzi na to pytanie.

„Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych” – czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału Rosario Silvę de Lapuertę.

Kopalnia Turów znajduje się w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, tuż u zbiegu granic trzech państw: Niemiec, Czech i Polski. Jej funkcjonowaniu sprzeciwiają się Czesi, którzy uważają, że działalność kopalni negatywnie wpływa na tamtejsze tereny, gdzie obniża się poziom wód gruntowych. To właśnie na wniosek Czech TSUE zajął się tą sprawą.

Tymczasem w niewielkiej odległości od kopalni Turów, po czeskiej i niemieckiej stronie granicy, funkcjonują kopalnie czeskie i niemieckie, dla których stanowi ona konkurencję.

– Kopalnia Turów stanowi konkurencję dla zakładów z Czech i Niemiec, które są zlokalizowane w niedalekiej odległości od polskiej kopalni – zauważa Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

Kopalnia Turów stanowi konkurencję dla zakładów z Czech i Niemiec

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!