Wiadomości

Komisja Europejska opublikowała wytyczne na wypadek braku porozumienia ws. brexitu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska opublikowała ostatnie wytyczne na wypadek braku porozumienia w sprawie brexitu i wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii bez umowy. Od końca ubiegłego roku Bruksela publikuje tak zwane plany awaryjne w różnych dziedzinach. Te ogłoszone w środę dotyczą programu wymiany studentów Erasmus Plus, koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz unijnego budżetu.

Wprawdzie wczoraj brytyjscy posłowie opowiedzieli się przeciwko wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia, ale jednocześnie zażądali renegocjacji umowy brexitowej, a na to nie chce się zgodzić 27 krajów członkowskich. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił, że prawdopodobieństwo brexitu bez porozumienia jest coraz większe, stąd kolejne publikacje wytycznych.

– Wszystkie służby w Komisji pracują, by przygotować się na wszystkie scenariusze, także na twardy brexit, ponieważ będzie to miało wpływ na naszych obywateli, na ich życie i pracę – powiedział Frans Timmermans.

Środowe plany awaryjne mają zagwarantować, że w przypadku brexitu bez umowy studenci z Unii i Wielkiej Brytanii będą mogli po 30 marca korzystać z programu Erasmus Plus bez zakłóceń. Ponadto unijne kraje nadal będą brały pod uwagę okresy ubezpieczenia, zatrudnienia, samozatrudnienia lub zamieszkania w Wielkiej Brytanii przed brexitem przy obliczaniu wysokości zabezpieczenia społecznego. A brytyjskie firmy finansowane z europejskich funduszy będą nadal je otrzymywały pod warunkiem, że Wielka Brytania będzie wypełniać zobowiązania i wpłacać swoją składkę do unijnego budżetu.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!