Wiadomości

Komisja Europejska ma negocjować wspólne zakupy szczepionek przeciw COVID-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska otrzymała w piątek od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek przeciw koronawirusowi.

Był to jeden z tematów piątkowej wideokonferencji ministrów zdrowia państw UE. Niemcy, Francja, Włochy i Holandia prowadzą już rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu szczepionek. Reuters wskazuje, że jednostronne rozmowy mogą osłabić pozycję negocjacyjną całej UE i wspólną strategię do tej kwestii.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides, informując o mandacie politycznym, zaapelowała do krajów Unii, aby powstrzymały się od samodzielnych inicjatyw dotyczących wspólnych zakupów.

Kyriakides powiedziała, że poparcie dla planu KE wśród krajów członkowskich jest bardzo duże. Wskazała, że chodzi o to, aby takie zakupy były korzystne dla całej „27”, a nie poszczególnych krajów.

– Chodzi o współpracę, a nie rywalizację – zaznaczyła.

Z informacji PAP wynika, że na wideokonferencji kraje UE wskazały na potrzebę zabezpieczenia równego dostępu do szczepionki dla wszystkich mieszkańców UE. KE nie przedstawiła jednak jeszcze ostatecznej wersji propozycji dotyczącej wspólnych negocjacji i zakupów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!