Wiadomości

Komisja Europejska chce pozbawić Polskę resztek suwerenności

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska występuje do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o środki tymczasowe zamrażające Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego – informuje korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. To oznacza, że wstępna decyzja TSUE może zapaść w ciągu tygodnia.

Chodzi o możliwość zamrożenia ustawy o Sądzie Najwyższym w punkcie dotyczącym Izby Dyscyplinarnej, tak aby izba nie funkcjonowała do czasu wyroku TSUE. Komisja zaskarżyła system dyscyplinarny sędziów do europejskiego trybunału w ubiegłym roku.

Dzisiejsza decyzja KE o środkach tymczasowych zapadła na posiedzeniu Komisji w Strasburgu. O tym, że KE zajmie się praworządnością w Polsce, informowała przed rozpoczęciem posiedzenia przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen.

Wcześniej, w grudniu 2019 r. KE zwróciła się w liście do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałków Sejmu i Senatu z prośbą o wstrzymanie prac nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Sejm przegłosował ją przed świętami. Teraz ustawą zajmuje się Senat.

/dorzeczy.pl, rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!