Wiadomości

Komisja Europejska chce nałożenia kolejnych kar na Polskę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

KE skierowała do TSUE skargę na Polskę. Chodzi o brak implementacji dyrektywy ws. prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.

“Komisja Europejska wniosła o nakazanie Polsce zapłaty, na rzecz Komisji, ryczałtu oraz okresowej kary pieniężnej, a także o obciążenie Polski kosztami postępowania przed Trybunałem” – podaje serwis rp.pl.

Zgodnie z dyrektywą, państwa członkowskie UE były zobowiązane do wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania dyrektywy. Kraje zostały też zobowiązane do niezwłocznego przekazania Komisji tekstów przyjętych przepisów. Według KE, Polska poprzez nieprzyjęcie odpowiednich przepisów, uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy tej właśnie dyrektywy. Tymczasem termin jej wdrożenia minął w czerwcu 2021 r.

Dyrektywa o prawach autorskich ma wzmacniać prawa wydawców i twórców wobec koncernów internetowych. “Wydawcom będą przysługiwały prawa pokrewne za wielokrotne powielanie oraz publiczne odtwarzanie ich prac. Ma to dać efektywny instrument dopominania się o wynagrodzenie od portali internetowych czy wyszukiwarek typu Google News, dostarczających czytelnikowi za darmo treści z gazet” – czytamy.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!