Wiadomości

Komisja Europejska będzie mogła nakazać firmom produkcję określonych towarów?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Firmy z siedzibą w którymś z krajów Unii Europejskiej będą mogły zostać zmuszone przez Komisję Europejską do nadania priorytetu produkcji kluczowych produktów i składowania określonych towarów – tak wynika z ogłoszonych w poniedziałek przez Komisję Europejską propozycji nowych przepisów. A jeśli się nie zgodzą? Wtedy będą mogły im za to grozić kary finansowe.

Nowe przepisy, jeśli wejdą w życie, dałyby Komisji Europejskiej nadzwyczajne uprawnienia w przypadku kryzysu w dostawach określonych produktów. „Oczekuje się, że wniosek spotka się z silnym sprzeciwem ze strony przedsiębiorstw i niektórych krajów UE, obawiających się, że jest to zbyt duża kompetencja dla KE” – podaje agencja Reutera.

Projekt upoważnia Komisję do nakazania państwom UE reorganizacji łańcuchów dostaw i jak najszybszego zwiększenia dostaw towarów kryzysowych, w tym rozbudowy lub zmiany przeznaczenia istniejących mocy produkcyjnych lub utworzenia nowych oraz wprowadzania na rynek towarów kryzysowych. Gdyby wszedł w życie, KE mogłaby zmusić firmy do nadawania priorytetu produkcji niektórych towarów.

„Krytycy twierdzą, że przepisy pachną chińskim kapitalizmem państwowym i mogą naruszać zobowiązania umowne firm i ujawniać tajemnice korporacyjne” – podał Reuters. Zgodnie z projektem firmy, które podają nieprawidłowe lub wprowadzające w błąd informacje, będą ryzykowały grzywną w wysokości do 300.000 euro, podczas gdy te, które nie zastosują się do nakazu priorytetowego potraktowania kluczowych produktów, mogą zostać obciążone dziennymi okresowymi karami pieniężnymi w wysokości 1,5 proc. średniego dziennego obrotu. Projekt zostanie teraz rozpatrzony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!