Wiadomości

Kołomojskij wezwał Zelenskiego, by odmówił spłacała długów zagranicznych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Oligarcha Igor Kołomojskij wezwał nowego prezydenta Ukrainy Władimira Zelenskiego do niewywiązania się z zagranicznych zobowiązań finansowych. Podał jako przykład kraje Unii Europejskiej i Ameryki Łacińskiej, które już coś takiego zrobiły.

„Moim zdaniem powinniśmy zrobić to samo z naszymi kredytodawcami, co zrobiła Grecja. To przykład dla Ukrainy. A ile razy niewypłacalność ogłaszała Argentyna? I nic, zrestrukturyzowali. To normalna praktyka” – powiedział Kołomojskij w wywiadzie dla Financial Times.

Mówiąc o przyszłości ukraińskiej gospodarki, Kołomojskij zdecydowanie radzi nowemu szefowi państwa, aby dokładnie przeanalizował warunki współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, przypominając, że dochowanie dotychczasowych warunków programu pomocy makrofinansowej grozi poważnymi konsekwencjami.

„Jeśli Władimir Zelenskij posłucha Zachodu, skończy jak Petro Poroszenko. Skończy z poparciem – 5, 10, 15%, zamiast 73%” – dodał z przekonaniem oligarcha.

Według Kołomojskiego, Waszyngton i Bruksela mogą zredukować ukraińskie długi, które rosną z roku na rok i na regulowanie których konieczne są ogromne sumy.

„„To wasza rozgrywka, wasza geopolityka. Nie obchodzi was Ukraina. Chcecie zaszkodzić Rosji, a Ukraina to tylko pretekst – podsumował oligarcha w wywiadzie.

/Financial Times/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!