Wiadomości

Kołomojski: „Rosyjskie czołgi będą stacjonować pod Krakowem i Warszawą, a NATO będzie robić w spodnie i kupować Pampersy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ihor Kołomojski, powszechnie uważany za najpotężniejszego gracza na Ukrainie, który jawi się patronem niedawno wybranego prezydenta Ukrainy Wołodymira Zelenskiego, oświadczył w udzielonym wywiadzie, że nadszedł czas, aby Ukraina odwróciła się od Zachodu i zwróciła w stronę Rosji.

„Oni są silniejsi pod każdym względem. Musimy poprawić nasze stosunki” – powiedział, porównując potencjał Rosji z potencjałem Ukrainy. „Ludzie chcą pokoju, dostatniego życia, nie chcą żyć w stanie wojny. A ty – Ameryko – „zmuszasz nas do prowadzenia wojny, a nawet nie dajesz na to pieniędzy”.

Kołomojski otwarcie mówił, że czas postawić na Rosję jako partnera strategicznego. Podkreślił, że stało się jasne, że Unia Europejska i NATO nigdy nie przyjmą Ukrainy, więc najlepiej byłoby zaakceptować rzeczywistość.

Dodał, że Amerykanie nie widzą miejsca dla Ukrainy w sojuszu. „Nie ma sensu marnować czasu na puste rozmowy, w sytuacji gdy Rosja chciałaby wprowadzić nas w nowy Układ Warszawski” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że – jego zdaniem – Stany Zjednoczone po prostu wykorzystują Ukrainę, aby osłabić swojego geopolitycznego rywala. „Wojna z Rosją” – powiedział – „do ostatniego Ukraińca”. Przekonywał, że odbudowanie więzi z Rosją stało się konieczne dla przetrwania gospodarczego Ukrainy, dodając, że trauma wojny minie.

„Dajcie pięć, dziesięć lat, a krew zostanie zapomniana” – powiedział Kołomojski. „W 2014 roku pokazałem, że nie chcę być po stronie Rosji” – dodał. – „Obiektywnie opisuję to, co widzę i dokąd sprawy zmierzają” – podkreślił.

Powiedział, że finansowanie ze strony Rosji może zastąpić pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który naciskał na reformy antykorupcyjne, które denerwują zakorzenione interesy gospodarcze Ukrainy.

„Pozyskamy od Rosjan 100 miliardów dolarów. Myślę, że chętnie by nam to dali – powiedział pan Kołomojski. „Jaki jest najszybszy sposób rozwiązania problemów i przywrócenia relacji? Tylko pieniądze.

„Rosyjskie czołgi będą stacjonować pod Krakowem i Warszawą” – powiedział. – „Wasze NATO będzie robić w spodnie i kupować Pampersy”.

/New York Times/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!