Wiadomości

Kolejnych jedenaście osób powiązanych z gangiem “Bąbla” zostało skazanych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zachodniopomorski pion PZ PK doprowadził do skazania członków zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Tomasza Sz. ps. „Bąbel”.

Na kary od 2 lat i 8 miesięcy do 13 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Szczecinie 11 osób związanych z gangiem „Bąbla”, który opanował półświatek Kamienia Pomorskiego i okolic. Zachodniopomorskie „pezety” oskarżyły wcześniej bandytów o popełnienie kilkudziesięciu przestępstw. W listopadzie ubiegłego roku wyroki usłyszało 15 innych członków dzikiej bandy – informuje portal TVP Info.

– Sąd Okręgowy w Szczecinie skazał dziewięciu oskarżonych na kary łączne od 2 lat i 8 miesięcy do 13 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Tomasza Sz. ps. „Bąbel”. Ponadto sąd skazał kolejne dwie osoby współpracujące z członkami ww. grupy przestępczej za czyny z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i inne. Ponadto Sąd orzekł wobec oskarżonych kary grzywny do wysokości 162 tys. zł, nawiązki do 50 tys. zł I przepadki korzyści majątkowej osiągniętej z popełnienia przestępstwa w wysokości ponad 2,4 mln zł – poinformował prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

Oskarżeni, którzy poszli na współpracę z organami ścigania, usłyszeli wyroki w dolnych granicach ustawowego zagrożenia, a w stosunku do jednego z oskarżonych sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności na okres sześciu lat próby.

Z ustaleń Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie wynika, że 48-letni Tomasz Sz. walczył z kilkoma innymi gangami o prymat w Kamieniu Pomorskim i okolicach.

– To była wyjątkowo brutalna wojna. Aż dziw, że nikt nie zginął. Choć „normą” było „łamanie” dilerów konkurentów czy podpalanie ich samochodów – wyjaśnia jeden ze śledczych.

Według „Głosu Szczecińskiego” Tomasz Sz. był dziewięciokrotnie skazywany. Głównie za kradzieże, oszustwa i rozboje. W 2003 r. miał spowodować wypadek, w którym zginęła jego przyjaciółka w ciąży. Po kolejnych odsiadkach odzyskał wolność w 2018 r. Już rok później został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBŚP za kierowanie gangiem. W ciągu kolejnych miesięcy wyłapano większość członków jego bandy.

Sprawa „Bąbla” była jednym z elementów śledztwa zachodniopomorskich „pezetów” i CBŚP dotyczących działalności czterech zorganizowanych grup przestępczych m.in. w Szczecinie i w innych miejscowościach na terenie województwa, w tym Kamieniu Pomorskim, ale także Szwecji i Norwegii.

Gang „Bąbla” miał w latach 2015-19 sprzedać co najmniej 120 kg marihuany i amfetaminy oraz blisko 500 tabletek ekstazy. Śledczy oskarżyli „Bąbla” i jego podwładnych o popełnienie łącznie 127 przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, mieniu oraz przestępstw narkotykowych. Trwa śledztwo przeciwko innym osobom związanym z ta organizacją przestępczą.

Wśród przestępstw, o które zostali wcześniej oskarżeni członkowie bandy „Bąbla”, znalazły się liczne pobicia i gwałt. Młody mężczyzna, który podpadł ludziom bossa, został brutalnie zgwałcony przez kilku gangsterów. W półświatku nie ma gorszego poniżenia. Jakby tego było mało, oprawcy nagrali wszystko i grozili opublikowaniem filmu w mediach społecznościowych.

Podczas innej akcji gangsterzy z Kamienia tak skatowali ofiarę, że połamali jej kości twarzoczaszki, bijąc mężczyznę rurkami czy młotkami. Według prokuratury tym właśnie zajmowały się bojówki bossa.

A na celowniku „Bąbla” można było się znaleźć nie tylko za sprawą prowadzenia konkurencyjnego biznesu, ale mniej lub bardziej realnej obrazy bossa lub jego rodziny.

Związani z gangiem dilerzy dawali narkotyki także nastolatkom, aby pozyskać nowych klientów. Promocje szybko się kończyły, a dzieciaki często musiały podkradać pieniądze rodzicom, aby mieć na „dragi”.

Niektórych werbowano do sprzedaży w kręgu swoich znajomych z osiedla czy szkoły. Był tylko jeden warunek: towar trzeba było brać od ludzi „Bąbla” i nie spóźniać się z działką dla gangsterów, a broń Boże nie oszukiwać na zarobkach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!