Wiadomości

Kolejny sondaż dotyczący drugiej tury wyborów prezydenckich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gdyby wybory prezydencie odbyły się w najbliższą niedzielę, na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 49 proc. wyborców, a na jego konkurenta Rafała Trzaskowskiego – 46,4 proc – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda uzyskał w I turze wyborów prezydenckich 43,5 proc. (8.450.513 głosów). Jego główny rywal Rafał Trzaskowski zdobył natomiast 30,46 proc. (5.917.340 głosów). Tym samym obaj politycy zmierzą się 12 lipca w II turze wyborów.

Według sondażu IBRiS na zlecenie Onetu na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 49 proc. respondentów, a na jego konkurenta Rafała Trzaskowskiego – 46,4 proc. Odpowiedzi “nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 4,6 proc.

Sondaż wykazał, że 10 proc. wyborców Szymona Hołowni, niezależnego kandydata na prezydenta, który w pierwszej turze wyborów uzyskał 13,87 proc. i zajął trzecie miejsce, oddałoby swój głos na urzędującego prezydenta Polski, a 83 proc. na prezydenta Warszawy. Wyborcy kandydata konfederacji Krzysztofa Bosaka w 67 proc. poparliby Andrzeja Dudę, a w 27 proc. Trzaskowskiego. Elektorat Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) w 13 proc. oddałoby głos na urzędującego prezydenta, a w 75 proc. na jego kontrkandydata, natomiast 25 proc. spośród wyborców Roberta Biedronia (kandydat Lewicy) poparłoby Dudę, przy 75 proc. głosów na Trzaskowskiego.

Z badania IBRiS wynika również, że równo po 48 proc. badanych, którzy głosowali w pierwszej turze, wskazało, że w drugiej zagłosuje na Dudę i Trzaskowskiego. Natomiast ci, którzy nie byli głosować 28 czerwca, w 79 proc. zamierzają w drugiej oddać głos na prezydenta Polski, a w 21 proc. na prezydenta Warszawy.

A jak wyglądałaby wówczas frekwencja? Ogromna większość zadeklarowała chęć wzięcia w drugiej turze. Na odpowiedź „zdecydowanie tak” wskazało 57,6 proc. pytanych, a raczej tak” 11,9 proc.

Zdecydowanie do wyborów nie zamierza iść 15,6 proc. respondentów, a za opcją „raczej nie” opowiedziało się 11,6 proc. Odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 3,3 proc. pytanych.

/Polskie Radio 24, onet.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!