Wiadomości

Kolejny kościół zdewastowany, zniszczono zabytkowe drzwi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal TVP Info, dwie osoby zdewastowały w nocy z piątku na sobotę zabytkowy kościół pw. św. Augustyna w Warszawie. Sprawcy pomalowali czerwoną farbą drzwi wejściowe, powierzchnię przed drzwiami oraz ścianę budynku. Policja opublikowała nagranie z monitoringu.

Policja poinformowała, że do zdarzenia doszło ok. godz. 00.10. Przypomniała też, że kościół pw. św. Augustyna przy ul. Nowolipki 18 jest wpisany do rejestru zabytków.

– Z uwagi na zabytkowy charakter drzwi, naprawa będzie kosztować co najmniej kilka tysięcy złotych – powiedział w rozmowie TV Republika proboszcz parafii ks. pr. Walenty Królak. – To przejaw ogromnego chamstwa – dodał zaznaczając, że zgłosi sprawę na policję.

Być może ktoś rozpozna te przepełnione nienawiścią do Boga i ludzi osoby…

W art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami czytamy: „Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Natomiast w przypadku, gdy sprawca czynu działał nieumyślnie „podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Ustawa określa także obowiązek uiszczenia nawiązki za zniszczenie zabytku oraz przywrócenia do stanu poprzedniego w przypadku jego uszkodzenia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!