Polska Wiadomości

Kolejny antypolski ruch rządu. Chodzi o leki i KPO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Donalda Tuska rezygnował z pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które miały być przeznaczone na wsparcie produkcji krytycznych dla bezpieczeństwa Polski leków. O sprawie poinformował portal Dziennik Gazeta Prawna.

Kolejny antypolski ruch rządu. Od wielu miesięcy gabinet Donalda Tuska chwali się odblokowaniem funduszy (tak naprawdę pożyczki) z KPO. Tymczasem z informacji ujawnionych przez DGP wynika, że rząd wycofał się z opracowywania listy leków krytycznych, której przedstawienie było warunkiem otrzymania 139,5 mln euro z KPO.

Pieniądze z pożyczki miały być przeznaczone na rozwój infrastruktury służącej do wytwarzania w Polsce aktywnych substancji farmaceutycznych (API) do produkcji leków. Nad listą od 2021 roku pracował ministerialny Zespół ds. aktywnych substancji farmaceutycznych.

Jednym z elementów  raportu była krótka lista kluczowych API, zawierająca 52 substancje. Na liście znalazły się m.in. leki przeciwzakrzepowe (enoksyparyna sodowa, rywaroksaban), przeciwcukrzycowe (insulina, metformina), leki o działaniu przeciwbólowym (aracetamol, ibuprofen), antybiotyki oraz leki onkologiczne.

W toku prac nad projektem odbyły się konsultacje z branżą farmaceutyczną. Teraz producenci są zaskoczeni rezygnacją z unijnego wsparcia, a decyzję rządu oceniają jako zaprzepaszczenie szansy na zapewnienie Polakom bezpieczeństwa lekowego.

“Od 2021 roku odbyło się wiele spotkań w tej sprawie i za każdym razem mówiliśmy, że opracowanie listy leków krytycznych oraz uruchomienie środków z KPO na ich produkcję są konieczne. Zgłaszaliśmy postulaty, aby po pierwsze do 2026 roku nie następowało rozliczenie inwestycji, a zamiast tego podpisanie umów na jej realizację. Po drugie, aby zastąpić formę pożyczkową grantami. Z naszej strony nie było mowy o wyrzucaniu pomysłu do kosza” – wyjaśnił dla DGP Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Producentów Leków.

Decyzja jest tym bardziej niezrozumiała dla branży po tym, jak 26 kwietnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w odpowiedzi na interpelację posła Dariusza Mateckiego z Suwerennej Polski zapewniało, że pracuje nad uzyskaniem środków z KPO na produkcję krytycznych substancji.

NASZ KOMENTARZ: Opisana sprawa to tylko mały wycinek destrukcyjnej roli, jaką ma do wypełnienia w Polsce proniemiecki rząd Tuska.

Polecamy również: Żydowscy naziści niszczą pomoc humanitarną dla Palestyńczyków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!