Wiadomości

Kolejni zatrzymani za udział w transakcjach karuzelowych VAT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policjanci CBŚP zatrzymali kolejne sześć osób podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie wyłudzali podatek VAT. Śledztwo dot. oszustw w obrocie wyrobami stalowymi prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Łącznie w sprawie występuje już 23 podejrzanych.

Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach wyjaśniają okoliczności sprawy dotyczącej zorganizowanych grup przestępczych, których członkowie wyłudzali podatek VAT. Wstępne czynności rozpoczęto jeszcze w 2012 roku, ale wówczas nie ustalono wszystkich podejrzanych. Śledczy dotarli do nowych informacji na temat grupy, dlatego też w 2018 roku podjęto z zawieszenia śledztwo.

Na podstawie nowo zebranego i uzupełnionego materiału dowodowego policjanci CBŚP przeprowadzili w ostatnich dniach działania na terenie wojewódzka śląskiego, zachodnio-pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. W trakcie akcji zatrzymano 6 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że osoby te brały udział w łańcuchu transakcji ,,karuzelowych”, związanych z fikcyjnym obrotem wyrobami stalowymi, tj.: prętów żebrowanych i żelazostopów. Wyroby stalowe wprowadzane były na teren Polski na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, bez uiszczenia należnego podatku VAT. W łańcuchu fikcyjnych transakcji brały udział zarówno firmy polskie, jak również podmioty gospodarcze z Czech i Słowacji.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie ogłoszono im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenie nieprawdy w fakturach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz posłużenia się stwierdzającymi nieprawdę dokumentami.

Do tej pory w śledztwie przedstawiono już wcześniej zarzuty 17 innym osobom. Są to zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy oraz prania pieniędzy.

/slaskie.kas.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!