Wiadomości

Kolejne pozwy przeciwko znanemu producentowi środka chwastobójczego, w grę wchodzą gigantyczne odszkodowania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kancelaria prawna z Toronto domaga się od producenta środka chwastobójczego Roundup odszkodowania w wysokości pół miliarda dolarów.

Roundup zawiera glifosat, który w 2015 roku został uznany za prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.

Tylko w USA pozwów przeciwko Monsanto i firmie Bayer – przejętej przez Monsanto – jest ok. 18 tys., jak podkreślały kanadyjskie media. W tym roku przeciwko producentom Roundupu skierowano pozwy w Kolumbii Brytyjskiej, Manitobie, Quebecu i Saskatchewan.

Tymczasem pozew zbiorowy złożony przez kancelarię prawną Diamond and Diamond z Toronto jest wnoszony w imieniu ponad 60 osób jako pierwszy tego typu w Kanadzie – poinformowali prawnicy w środę. Wśród pozywających są zarówno osoby chore, jak i domagające się odszkodowania po śmierci bliskich.

Prawnicy – w imieniu swoich klientów – domagają się odszkodowań, a także uznania przez producentów Roundupu, że wprowadzili ten środek do sprzedaży bez dochowania należytej ostrożności.

W sierpniu ub. r. sąd w USA nakazał Bayerowi wypłatę odszkodowania w kwocie 289 mln USD, zredukowanej później do 78 mln, na rzecz Dewayne’a Johnsona, pracownika szkoły w Kalifornii cierpiącego na chorobę nowotworową. Jak twierdził, spowodowało ją stosowanie Roundupu w pracach ogrodniczych na terenie szkoły. W maju br., również w USA, sąd zasądził odszkodowanie w wysokości 2 mld USD, zredukowane dwa miesiące później do 86,7 mln USD.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!