Wiadomości

Kolejne osiem osób zatrzymanych za wyłudzenie unijnych dotacji. Suma wyłudzeń to 400 milionów złotych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policjanci z Radomia i Lublina zatrzymali osiem kolejnych osób w śledztwie dotyczącym wyłudzenia pieniędzy z Agencji Modernizacji i Rolnictwa przez przedstawicieli kilku grup producenckich żywności – poinformowała portal tvp.info Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Do tej pory zarzuty obejmujące wyłudzenie 400 mln zł usłyszało już 35 osób.

Jak czytamy na portalu tvp.info, do zatrzymań członków zarządu jednej z grup producenckich i przedsiębiorców, którzy wystawiali nierzetelne faktury VAT, doszło pod koniec stycznia. – Zarzuty przedstawione podejrzanym dotyczą wyłudzenia prawie 135 mln zł i usiłowania wyłudzenia ponad 35 mln zł unijnych dotacji m.in. przy użyciu nierzetelnych faktur VAT. Troje z podejrzanych figurowało na fakturach jako producenci rolni i sprzedający produkty rolne grupie producenckiej, mimo że faktycznie nie byli producentami rolnymi – podaje siedlecka prokuratura.

Przedsiębiorcy wystawiali na rzecz grupy producenckiej nierzetelne faktury mające dokumentować transakcje gospodarcze, które nie miały miejsca, bądź ich koszty był zawyżony np. inwestycje budowalne. – Tego typu zabiegi pozwalały grupie producenckiej na otrzymywanie dotacji unijnych w oparciu o koszty widniejące na wystawianych fakturach – dodają śledczy. Na wniosek prokuratora dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych zastosowano dozory policji i poręczenia majątkowe.

Śledztwo zostało wszczęte w październiku 2017 r. w wyniku zawiadomienia Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o usiłowaniu wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Postępowanie objęło również działalność w latach 2007-15 pięciu grup producenckich żywności i wyłudzenia mienia m.in. na szkodę Agencji Modernizacji i Rolnictwa w łącznej kwocie ponad 400 mln zł.

– Na wcześniejszym etapie śledztwa zarzuty m.in. wyłudzenia dotacji na łączną kwotę ok. 265 mln zł, a także prania brudnych pieniędzy, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach usłyszało 27 podejrzanych – podaje prokuratura w Siedlcach.

Na poczet grożących podejrzanym kar o charakterze finansowym i obowiązków naprawienia szkody prokurator rozważy dokonanie zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych. Mimo przedstawienia zarzutów 35 osobom obejmujących ponad 400 mln zł wyłudzonych dofinansowań niewykluczone są kolejne zatrzymania.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!